top of page
LogoMakr-02BxcG_edited.png

Polska na talerzu

  • Zdjęcie autora: DietAtlas
    DietAtlas
  • 31 paź 2020
  • 3 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 1 lis 2020

Słony, kwaśny i ziołowy smak. Tak w kilku słowach można opisać tradycyjną kuchnię polską. Kiszona kapusta czy ogórki często goszczą na stołach, a w dobrze doprawionej zupie nie może zabraknąć lubczyku, natomiast niedzielny rosół jemy zawsze z makaronem, a ziemniaki tylko z koperkiem. Nasza kuchnia nie należy do najlżejszych, a tym samym do najzdrowszych, często spożywamy dania mączne oraz mięsne, zachwycamy się również tłuszczem w postaci smalcu lub skwarków, ale w naszym jadłospisie występują również dania, dzięki którym wyróżniamy się na tle innych narodowości.



Pierogi

Te kawałki cienkiego ciasta wypełnionego farszem, ugotowane w wodzie są najbardziej rozpoznawalnym symbolem polskiej kuchni. Najbardziej tradycyjne, choć nazwa na to nie wskazuje, są pierogi ruskie, wypełnione twarogiem i ziemniakami. Natomiast 24-ego grudnia na stole nie powinno zabraknąć pierogów z kapustą i grzybami, które zgodnie z obyczajami są jedną z 12-stu potraw wigilijnych. Należy również wspomnieć o równie popularnych pierogach z mięsem, najczęściej wołowym. Tradycyjne polskie pierogi to nie tylko danie w wersji wytrawnej, my Polacy, uwielbiamy je również w wersji na słodko, z owocami czy twarogiem.




Bigos

Doskonale znana potrawa na bazie kiszonej kapusty oraz mięsa, z takimi dodatkami jak grzyby, suszone śliwki i przyprawy. Ze względu na składniki regionalnego pochodzenia, bigos królował na polskich stołach już w XV wieku.




Zupy

Zupa pomidorowa, ogórkowa, grzybowa, grochowa, barszcz czerwony, żurek, kapuśniak, rosół, krupnik... W kuchni polskiej mamy dużą różnorodność zup, jemy je na co dzień i od święta, najczęściej jako pierwsze danie obiadowe. Kompletną egzotyką dla osób odwiedzających Polskę mogą się okazać flaki, czyli tradycyjna gęsta zupa z fragmentów wołowego żołądka.











Ciasta i desery

Polskie słodkości są mniej kaloryczne, a co za tym idzie zdrowsze w porównaniu z kuchniami innych nacji np. francuskiej, a makowiec, piernik czy babka wielkanocna jest równie przepyszna!


Oczywiście kuchnia polska to nie tylko wyżej wymienione pierogi czy niedzielny kotlet schabowy z ziemniakami i surówką, mamy o wiele więcej potraw i produktów które chętnie goszczą w naszej codziennej diecie. Różnego rodzaju kiełbasy, kaszanki, zsiadłe mleko, maślanka, kefir czy gołąbki również wpisują się w nasz jadłospis. Codzienne nawyki żywieniowe Polaków w dużej mierze zależą od regionu, który zamieszkujemy. Na Podhalu będzie królował oscypek i kwaśnica, na

Podlasiu przysmakiem będzie suszona kiełbasa, a na Kaszubach zupa z krwi, czyli czernina.



Polska kojarzona jest z kulturą picia alkoholi, a dominującym jest wódka. Wybór mamy naprawdę duży, np. Żubrówka, Sobieski, Krupnik, Pan Tadeusz, Żołądkowa Gorzka, Luksusowa, Wyborowa, Soplica... Marki, które jednoznacznie obcokrajowcy wskazują jakie polskie, ale ile faktycznie jest polskości w "polskich" wódkach? Ciekawostką jest, że te rozpoznawalne trunki są produkowane w Polsce, ale należą one w większości do koncernów zagranicznych, np. francuskich jak Wyborowa czy rosyjskich jak Żubrówka. A więc, które marki są własnością krajowych producentów? Krakus, Żytnia oraz Chopin.



W kuchni polskiej są również potrawy, które tylko udają zagraniczne. Tak jak wcześniej wspomniane pierogi ruskie, nie mają nic wspólnego z Rosją, tak samo ryba po grecku z Grecją, a śledź po japońsku nigdy nie zagościł w kraju kwitnącej wiśni. Pierogi z serem, cebulką i ziemniakami przed II wojną światową w Lwowie były nazywane "pierogami polskimi", lecz później znalazł się on w granicach ZSRR, a pierogi zmieniły nazwę na "ruskie", co oznaczało że pochodzą z terenów Rusi, a nie Rosji. Pomimo, że Grecy uwielbiają ryby, nie skosztujemy tam tak dobrze nam znanej ryby po grecku. Tamtejsi mieszkańcy nie serwują dań, które jest połączeniem ryby z warzywną pierzynką z marchwi, cebuli i pomidorów. Śledź japoński w czasach PRL-u był niezbędnym posiłkiem w barowym jadłospisie, a jego nazwa pochodzi najprawdopodobniej od "surowego" śledzia, który jest przysmakiem w Japonii.

Comments


  • Facebook - White Circle
  • Instagram - White Circle

© DietAtlas 2020  

bottom of page