God morgen, kjære kulinariske elskere - Kuchnia norweska
- DietAtlas
- 15 lis 2020
- 3 minut(y) czytania
Kuchnia Norwegii, z racji położenia tego kraju w bezpośrednim sąsiedztwie mórz, oparta jest oczywiście na daniach rybnych, jednak popularne tutaj są również różnego rodzaju mięsne specjały, których warto spróbować. Tradycja tej kuchni nakazuje korzystanie ze świeżych, lokalnie poławianych ryb oraz mięs i dziczyzny. Również rolnicza przeszłość kraju ma wpływ na zastosowanie w lokalnych potrawach warzyw korzeniowych. Kluczowym słowem opisującym norweskie kulinaria jest Husmannskost – czyli określenie domowej, naturalnej kuchni.
Norwedzy niemal nie używają przypraw – poza solą i pieprzem. Smaki, których można tu spróbować, są więc z reguły ,,czystym” smakiem produktów wykorzystywanych do stworzenia danej potrawy, oparte na słodkich lub kwaśnych bazach. Ponadto kuchnia norweska jest jedną z najzdrowszych na świecie, co jest interesujące, bo korzysta w dużej mierze z tych samych
produktów, co kuchnia polska. Ponadto spotyka się tutaj szlachetne składniki, jak krab królewski, naturalnie hodowana jagnięcina czy malina moroszka. Najlepsze i najbardziej tradycyjne dania można oczywiście zjeść w czasie poprzedzającym Boże Narodzenie oraz na kolacjach wigilijnych.
Jednym z takich przykładów jest charakterystyczny dla tego kraju jest trunek zwany Aquavit – napój alkoholowy produkowany wyłącznie w Norwegii i będący narodowym alkoholem tego kraju. Jest on produkowany z ziemniaków z dodatkiem kminku, anyżu, kolendry oraz kopru włoskiego. Pijany w Boże Narodzenie, ale także poza tym okresem w lżejszych odmianach.

Najpopularniejsze w Norwegii warzywo to ziemniak, wśród ryb zaś króluje makrela, łosoś, dorsz oraz śledź. Najczęściej jedzonym mięsem jest jagnięcina oraz baranina. Każdy z tych produktów serwuje się na dziesiątki, jeśli nie setki sposobów. Ryby je się w postaci świeżej, suszonej, wędzonej czy marynowanej – pod każdą postacią. Podstawową potrawą, znaną w każdym regionie Norwegii i przygotowywaną na wiele sposobów jest oczywiście zupa rybna. Wśród przysmaków nieznanych w Polsce, króluje przede wszystkim mięso z renifera, popularne szczególnie w północnej części kraju, ale też mięso łosia – na południu. Popularnością w Norwegii cieszą się również przeróżne gulasze robione z mięsa oraz warzyw wszelkich rodzajów. Mięso oraz ryby w Norwegii przyrządzane jest tak, jak to było w przeszłości – a w przeszłości konserwowano je, aby nie popsuło się i starczyło na ,,gorsze czasy”. Dlatego właśnie w tym kraju spotyka się mięso i ryby w postaci suszonej, wędzonej oraz solonej.
Słodycze
Słodkie potrawy i desery – w przeciwieństwie do dań głównych, często są mocno i wyraźnie przyprawione. Jest tak w szczególności w przypadku ciast, które są bardzo aromatyczne dzięki goździkom czy szafranowi. Popularne są w Norwegii także puddingi i lody oraz koktajle lodowe. Gofry to tutaj tradycja, jednak nie przypominają one tych, które znamy z Polski. Są bardzo puszyste i dużo mniejsze, podawane w okrągłej formie, z dżemem oraz naturalną śmietaną, albo brązowym rodzajem sera.

Co poleciłby Norweg?
W ramach ciekawostki prezentujemy listę 10 najpopularniejszych dań/produktów spożywczych, które według norwegów powinien spróbować turysta z zagranicy:
Pinnekjøtt (solone, suszone żeberka jagnięce)
Spekemat (solone, suszone wędliny)
Kjøttkaker i brun saus (kotleciki w ‘brązowym’ sosie, którym polewa się mięso)
Fårikål (jagnięcina z kapustą)
Grovt brød med brunost (chleb razowy z brązowym serem)
Rømmegrøt (przysmak z kwaśnej śmietany, mleka i mąki)
Ribbe (żeberka)
Lutefisk (suszona ryba z ługu)
Grandiosa (najpopularniejsza norweska pizza)
Smalahove (suszona głowa owcy)
Dla osłodzenia kolejnych trudnych jesiennych dni przedstawiamy przepis na popularny norweski przysmak charakterystyczny dla zbliżającego się okresu świątecznego.
Lussekatter – adwentowe bułeczki szafranowe:
Składniki:
• 13 dl mąki pszennej
• 5 dl mleka
• 150 g masła
• 150 g cukru
• 50 g drożdży
• 1 g szafranu lub 1/2 łyżeczki kurkumy
• 2 łyżeczki kardamonu
• 1/2 łyżeczki soli
• 1 lekko roztrzepane jajko do posmarowania bułeczek
• rodzynki do dekoracji

Wykonanie:
1. Masło rozpuścić w rondelku. Dodać mleko i lekko podgrzać.
2. Drożdże pokruszyć do miski i wymieszać je z odrobiną letniej mieszanki mleka z masłem.
3. Następnie dodać pozostałą część mieszanki.
4. Dodać cukier, sól, kardamon, szafran/kurkumę, wymieszać wszystkie składniki razem.
5. Na koniec dodać mąkę pszenną i wyrobić na jednolite ciasto.
6. Ciasto pozostawić w ciepłym miejscu, aż będzie urośnie dwukrotnie.
7. Piekarnik rozgrzać do 250°C.
8. Ciasto najlepiej wyrabiać na stole. Posyp trochę mąki na stole i zagnieść ciasto. Następnie podziel je na około 30 kawałków.
9. Z każdego kawałka zrób cienki wałek, z którego wykonasz wybrany przez siebie wzór Lussekatter.
10. Ułóż gotowe Lussekatter na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i pozostaw na około 15 minut do ponownego wyrośnięcia w ciepłym miejscu.
11. Posmaruj bułeczki roztrzepanym jajkiem i udekoruj je rodzynkami.
12. Piec bułeczki na środku piekarnika około 5 – 8 minut, aż będą złote.
13. Przed podaniem bułeczki należy przestudzić. Świetnie smakują letnie.
Comentários