top of page
LogoMakr-02BxcG_edited.png

Kuchnia kanadyjska - nie tylko syrop klonowy

  • Zdjęcie autora: DietAtlas
    DietAtlas
  • 14 gru 2020
  • 3 minut(y) czytania

Kuchnia kanadyjska to nie tylko syrop klonowy. Różnorodność tutejszych potraw jest odzwierciedleniem niezwykłej mieszanki kulturowej i etnicznej, jaką stanowi społeczeństwo tego północnoamerykańskiego kraju. Jednym z flagowych dań jest poutine. Jak je zrobić i z czego jeszcze słynie kuchnia kanadyjska?

Kanada jest ogromnym państwem rozciągającym się między dwoma oceanami: Spokojnym i Atlantyckim. Obszar ten przez tysiące lat zamieszkiwały plemiona Indian oraz Inuitów (grupa rdzennych ludów obszarów arktycznych i subarktycznych, kiedyś określana mianem Eskimosów, dziś jednak tę nazwę uznaje się za obraźliwą), ale w XV wieku rozpoczęła się jego eksploracja prowadzona przez Brytyjczyków i Francuzów, którzy przez kolejne stulecia odcisnęli znaczące piętno na tym zakątku świata, pozostawiając też liczne ślady w tutejszej kuchni.


Widać w niej również wpływ imigrantów z Japonii, Chin, Włoch, Skandynawii czy Polski, od XIX wieku licznie przybywających do Kanady w poszukiwaniu lepszego życia. W Toronto bez problemu znajdziemy restauracje serwujące pierogi, które do złudzenia przypominają nasze rodzime specjały, zaś w Vancouver narodził się niezwykły fast food – japadog (klasyczna parówka w bułce jest serwowana z japońskim chrzanem wasabi, rzodkiewką daikon i wodorostami).


Co jada się w Kanadzie?


Dzisiejsza kuchnia kanadyjska to mieszkanka smaków z różnych stron świata, ceniąca przede wszystkim naturalne miejscowe produkty: ryby (najpopularniejsze gatunki to: łosoś, sandacz, dorsz, halibut), owoce morza (m.in. kraby, homar, ostrygi) oraz dziczyznę (mięso z karibu czy łosia). W dużych ilościach wykorzystuje się owoce leśne, szczególnie borówki i jagody, a także wyrób szczególnie kojarzony z tym krajem, czyli syrop klonowy.


Swój słodki smak i charakterystyczny zapach syrop klonowy zawdzięcza niezmienionej od lat technologii wytwarzania – uzyskuje się go w wyniku długotrwałego odparowywania soku z wybranych gatunków klonu. Syrop klonowy dla Kanadyjczyków to dodatek do wielu potraw (naleśników, gofrów, musli, sałatki owocowej, ale również marynaty do mięsa), a także zdrowego zamiennika cukru, ponieważ dostarcza mniej kalorii i znacznie więcej cennych mikroelementów, zwłaszcza antyoksydantów neutralizujących szkodliwe działanie wolnych rodników, odpowiedzialnych m.in. za rozwój nowotworów.


W Kraju Klonowego Liścia narodziły się także inne cenione na całym świecie specjały, chociażby sos tysiąca wysp, którego nazwa pochodzi od niezwykłego regionu na pograniczu Kanady i Stanów Zjednoczonych. Podstawowym składnikiem tego pysznego dodatku do sałatek czy kanapek jest majonez, jednak na walory sosu wpływają również pozostałe ingrediencje, np. jajka ugotowane na twardo, papryka, słodkie pikle, pietruszka, siekane oliwki, cebula czy sos chili.


Najsłynniejsze potrawy


Jedną z najsłynniejszych potraw kanadyjskich, pochodząca prawdopodobnie z prowincji Quebec jest poutine. Można ją znaleźć zarówno w menu ekskluzywnych restauracji, jak i na liście dań popularnych sieci fastfoodów, chociażby McDonald’s. Przysmak nie jest skomplikowany, to po prostu dość grubo krojone frytki serwowane z sosem pieczeniowym i specyficznym serem, zwanym cheese curds, wytwarzanym ze zsiadłego mleka i przypominającym trochę cheddar.


W Kraju Klonowego Liścia ceni się desery. Od tych najprostszych, takich jak trempettes (usmażony chleb nasączony syropem klonowym i podany z kleksem słodkiej śmietanki) czy s’more (dwa krakersy przełożone zapieczoną nad ogniskiem pianką marshmallow z kostką czekolady) po bardziej wyszukane tarty maślane, zwykle również wzbogacone syropem klonowym. Nie może go zabraknąć także w pudding au chomeur – cieście pływającym w słodkim sosie. Miłośnicy łakoci na pewno polubią sucre a la creme, kostki przyrządzane ze skondensowanego mleka, masła, odrobiny alkoholu oraz syropu klonowego, który dodaje się nawet do drinków, chociażby caribou – mieszanki wódki, wina oraz soku z leśnych drzew. W Calgary narodził się także inny specyficzny napój wyskokowy. Caesar przypomina słynną Krwawą Mary, jednak w jego składzie znajdziemy… wywar z małży.


Poutine - kanadyjska przekąska z prowincji Quebec.

Składniki na poutine:

  • frytki

  • ser cheese curds (zastąpić mozzarellą i cheddar)

Sos poutine brune:

  • 4 łyżki masła

  • ½ łyżeczki czarnego pieprzu

  • ¼ szklanki mąki

  • 1 szklanka bulionu drobiowego

  • 1 szklanka bulionu wołowego

  • szczypta lub dwie soli


Przygotowanie:


Frytki przygotować według swojego sprawdzonego przepisu albo kupne wg. przepisu na opakowaniu. Ser zetrzeć i można też zbić palcami w małe grudki jak by to był ser cheese curds ale nie jest to konieczne. Masło rozpuścić w rondlu na średnim ogniu, dodać pieprz i zamieszać. Powoli dodać mąkę cały czas mieszając do połączenia masła z mąką. Po ok. minucie zasmażka zgęstnieje, buliony połączyć w kubku z czubkiem i wlać powoli do zasmażki mieszając aż składniki się razem połączą. Gotować kilka minut aż sos trochę zgęstnieje ale nie za bardzo - ma być raczej lejący niż gęsty. Włożyć porcję frytek do naczynia styropianowego (podobno tak najlepiej smakuje, zwykły talerz też sprawdza się dobrze), nałożyć dowolną ilość sera na frytki i polać bardzo gorącym sosem.






Comments


  • Facebook - White Circle
  • Instagram - White Circle

© DietAtlas 2020  

bottom of page