top of page
LogoMakr-02BxcG_edited.png

Tradycyjne smaki kolorowej kuchni Wietnamu

  • Zdjęcie autora: DietAtlas
    DietAtlas
  • 22 sty 2021
  • 2 minut(y) czytania

Potrawy kuchni wietnamskiej charakteryzują się różnorodnością smaków i aromatów. Słodycz owoców spotyka się tu z ostrym smakiem papryczki chilli a kwaśna limonka z ostrym imbirem. Warto dodać, że kuchnia Wietnamu uznawana jest za jedną z najbardziej zdrowych na świecie. Nie znajdziecie tutaj dań z gęstym sosem i ociekającym tłuszczem mięsem. Podstawę stanowią za to świeże warzywa, w akompaniamencie dużej ilości ziół aromatycznych przypraw. W potrawach występuje mięso, ale to nie ono króluje.


Kuchnie regionalne Wietnamu różnią się między sobą, spowodowane jest to klimatem oraz dostępnością produktów. W Wietnamie możemy wyróżnić trzy główne wariacje na temat jedzenia: kuchnie Hanoi - północną, środkową Hue oraz południową Sajgonu.

W kuchni Hanoi stosuje się mniej przypraw, dominuje sos sojowy albo słony sos rybny. To kuchnia nastawiona na szybkie i łatwe w przyrządzeniu dania jest bardziej łagodna od pozostałych, ale też bardziej treściwa.

W kuchni Hue zdecydowanie dominują pikantne i mocno przyprawione potrawy. Szczególną uwagę zwraca się na sposób podania oraz wygląd dania, Liczba dań podanych przy kolacji odgrywa ważną rolę, im bardziej zamożny gospodarz tym więcej dań gości podczas uczty.

Za to w regionie Sajgonu potrawy są o wiele bardziej słodkie od tych z innych regionów, mieszkańcy tego regionu chętnie spożywają ryby, owoce i warzywa, dodając do nich mleczka kokosowego lub cukru trzcinowego.

Najsłynniejsze dania kuchni wietnamskiej:


Flagowym daniem kuchni wietnamskiej są sajgonki, które można serwować na zimno lub ciepło z rozmaitymi farszami. Stanowią świetną przekąską, które można chwycić "na szybko" przykładowo między zwiedzaniem kolejnych zakątków Wietnamu.



Przykładowy przepis na sajgonki:

  • 12 sztuk papieru ryżowe

  • 1 pierś z kurczaka

  • warzywa: 1 marchewka, 1 czerwona cebula, 30 g grzybów mun

  • 100 g makaronu ryżowego

  • sos sojowy

  • sól i pieprz

Sposób przygotowania: Zalewamy wrzątkiem makaron ryżowy i odstawiamy na 10 min w między czasie bardzo drobno kroimy marchewkę, cebulę i pierś z kurczaka. Odcedzamy makaron a następnie na patelni rozgrzewamy tłuszcz, po czym smażymy mięso. Po ok. 5 minutach dodajemy cebulkę i marchewkę. Całość doprawiamy solą, pieprzem oraz sosem sojowym. Na koniec dodajemy wcześniej odcedzony makaron ryżowy. Wszystko razem mieszamy podsmażając jeszcze chwilę. Farsz jest już gotowy! Papier ryżowy zamaczamy w gorącej wodzie, po czym przekładamy go na talerz. Na przygotowany papier ryżowy nakładamy farsz i zawijamy podobnie jak gołąbka. Czynność powtarzamy z kolejnymi listkami papieru oraz farszem. Gotowe sajgonki odkładamy na ok. 30 minut. Sajgonki wrzucamy na mocno rozgrzany głęboki tłuszcz i smażymy na złoty kolor. Po chwili smażenia wyciągamy sajgonki i odsączamy na ręczniku kuchennym. Gotowe sajgonki podajemy z sosem słodko-kwaśnym.



Kolejnym znanym przepisem wywodzącym się z kuchni wietnamskiej jest zupa Pho. Co ciekawe, Wietnamczycy nie uznają Pho za zupę. Makaron i dodatki stanowią główny element dania, a wywar jest jedynie po to, aby było łatwiej wszystko zjeść, dodaje aromatu i smaku potrawie. Większość Wietnamczyków zjada makaron, dodatki i nie wypija całego wywaru.


Oprócz wspomnianej powyżej zupy Pho i sajgonek do najbardziej znanych dań kuchni wietnamskiej zaliczamy:


- Cha ca, czyli smażone kawałki ryby doprawione czosnkiem, imbirem, kurkumą i gałązkami kopru;

- Banh xeo – kruche naleśniki z mąki ryżowej faszerowane wieprzowiną, krewetkami, kiełkami soi i świeżymi warzywami;

- Bun cha – pieczone nad ogniem szaszłyki z mielonej wieprzowiny serwowane z zimnym ryżem i miseczką gorącego wywaru;

Comments


  • Facebook - White Circle
  • Instagram - White Circle

© DietAtlas 2020  

bottom of page