top of page
LogoMakr-02BxcG_edited.png

Pandemia vs. Obyczaje żywieniowe Chińczyków

  • Zdjęcie autora: DietAtlas
    DietAtlas
  • 1 lis 2020
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 2 lis 2020

Marnotrawstwo jest haniebne, a oszczędność – honorowa.

Zgodnie z tradycją zostawianie pustego talerza w Chinach oznaczało, że wciąż jest się głodnym i czeka się na dokładkę. Pandemia i zmiany klimatyczne naruszyły obyczaje żywieniowe Chińczyków. Obecnie przyszedł czas na niemarnowanie żywności. Jest to niewątpliwie duża zmiana. „Powinniśmy nadal mieć poczucie kryzysu związanego z bezpieczeństwem żywnościowym. Wpływ tegorocznej pandemii Covid-19 wywołał alarm ”- powiedział chiński przywódca Xi Jinping.

Efekty prowadzonej w Chinach kampanii „Operacja: pusty talerz”.


Szacuje się, że w Chinach wyrzuca się rocznie 17-18 milionów ton żywności, co według ostatnich badań Chińskiej Akademii Nauk mogłoby wyżywić do 50 milionów ludzi rocznie. Zgodnie z małą rewolucją żywieniową restauracje powinny proponować zdecydowanie mniejsze porcje oraz oferować resztki na wynos.

Stowarzyszenie Przemysłu Cateringowego w Wuhanie zaproponowało nowy system N-1. Polega na zamawianiu o jedną potrawę mniej niż liczba biesiadników. Kryzys w Chinach, związany z żywnością, zaczął się już na początku 2020 r. Ciekawostką jest wówczas to, że od ponad dwóch lat obowiązkiem każdego restauratora w Pekinie jest zamontowanie w kuchni kamer rejestrujących pracę szefa i jego pracowników. Podczas pandemii niektóre rejestry z tych urządzeń zostały przekierowane na serwery rządowe.

Przeciętny Chińczyk nie gotuje sam w domu, gdyż w całym państwie panuje tani system żywienia. Od godziny 6:30 rano podawane jest śniadanie, po godzinie 10:30 lunch, natomiast od godziny 17:30 kolacja.


Chiński smażony ryż z krewetkami

Głównym składnikiem potraw na południu Chin jest ryż, najczęściej gotowany na parze. Chiński smażony ryż z dodatkami to najczęściej zamawiana potrawa na lunch w Chinach dlatego, że jest tania i zawiera najważniejsze elementy wartościowego posiłku, w tym: jajko, warzywa, białko z krewetek i oczywiście ryż. Aby poznać tajniki chińskiej kuchni warto obejrzeć: smażenie ryżu w chińskim Masterchef.





Pierożki dim sum

Na północy z kolei przoduje pszenica używana do przyrządzania makaronów czy też pierożków. Odpowiednikiem polskich pierogów są równie popularne w Chinach pierożki na parze z różnorodnym nadzieniem. Charakteryzują się bardzo delikatnym ciastem i aromatycznym farszem, a kształtem przypominają sakiewki. Najczęściej nadziewa się je wołowiną, wieprzowiną, ale także krewetkami, kurczakiem czy warzywami.









Tego typu potrawy, w dobie pandemii, są wygodne do przygotowania i dystrybucji bezpośrednio do mieszkań bez konieczności gromadzenia się ludzi w lokalach gastronomicznych.




Comments


  • Facebook - White Circle
  • Instagram - White Circle

© DietAtlas 2020  

bottom of page